18 تیر 1401

سیگنال کالا با توجه به نیاز موجود به اطلاعات دقیق و به روز در حوزه الکترونیک و همچنین در جهت گسترش دانش و امکان به کارگیری آن در این حوزه، اقدام به جمع‌آوری مقالات معتبری در این زمینه کرده است. مقالات مذکور،جهت سهولت دسترسی به اطلاعات دست اول و  افزایش نوآوری و سهولت در استفاده از ابزار الکترونیکی برای مخاطبان ، توسط سیگنال کالا ترجمه شده و در اختیار عموم قرار گرفته است.

در مقاله زیر که در مورد اتصال‌دهنده‌های جدید که از توسعه کوچک‌سازی ADAS پشتیبانی می‌کنند آورده شده است، موارد زیر مورد بررسی قرار گرفته اند:

  • ADAS می‌تواند معضلات رانندگی را کاهش دهد و ایمنی را بهبود بخشد

  • روندهای رانندگی بدون سرنشین توسعه فناوری ADAS را هدایت می‌کنند

  • مونتاژ کانکتورهای جدید توسط ربات‌ها آسان است

  • کانکتورهای با کیفیت بالا برای خودرو

  • نتیجه‌گیری

کانکتور

 

 

سیستم‌های کمک رانندۀ پیشرفته (ADAS)[1] انواع مختلفی از سیستم‌های کمکی خودرو را پوشش می‌دهند که با استفاده از کانکتورها (اتصال‏دهنده‌ها)[2] به هم متصل می‌شوند، بنابراین کانکتورهای با کیفیت بالا به بهبود پایداری سیستم کمک خواهند کرد. در این مقاله کانکتورهای جدید معرفی شده توسط شرکت مولکس[3] را نشان می‌دهیم که از ADAS در جهت کوچک‌سازی[4] و بهبود پایداری سیستم‌ها پشتیبانی خواهند کرد.

 

ADAS می‌تواند معضلات رانندگی را کاهش دهد و ایمنی را بهبود بخشد

ADAS به سیستم‌های مختلفی اشاره دارد که برای کمک به رانندگی و پارک کردن خودرو استفاده می‌شوند تا معضلات رانندگی کاهش یابد و ایمنی خودرو و ایمنی جاده افزایش یابد. سیستم‌های کمکی رانندگی رایج شامل سیستم‌های ناوبری خودرو[5]، سیستم‌های کنترل پیمایش سازگار[6]، سیستم‌های هشدار خروج از خط[7]، سیستم‌های خودکار تغییر خط[8]، سیستم‌های جلوگیری از برخورد[9]، سیستم‌های تشخیص عابر پیاده[10] و غیره هستند.

این سیستم‌ها از حسگرها و دوربین‌های مختلف برای جمع‌آوری داده‌ها در اطراف و داخل خودرو استفاده می‌کنند و پردازش‌های فنی مانند شناسایی، تشخیص و ردیابی اجسام ایستا و پویا را انجام می‌دهند تا هشدار سریع را در مورد موقعیت‌های خطرناک احتمالی ارائه دهند و به راننده اجازه دهند تا اقدامات متقابل را از قبل انجام دهد یا از فناوری ایمنی فعال[11] استفاده کند که به طور فعال در متوقف کردن خودرو مداخله می‌کند تا از تصادفات رانندگی جلوگیری شود.

این سیستم‌های مختلف ADAS به انواع متفاوتی از حسگرهای وسیله نقلیه برای تشخیص شرایط محیطی اطراف خودرو نیاز دارند. از جملۀ این حسگرها می‌توان به رادار موج میلی‌متری[12]، رادار فراصوت[13]، رادار مادون قرمز[14]، رادار لیزری[15]، حسگرهای تصویر[16]، حسگرهای سرعت چرخ[17] و غیره اشاره کرد. این تجهیزات معمولاً روی سپرهای جلو و عقب، آینه‌های بغل، داخل فرمان یا روی شیشه جلوی خودرو نصب می‌شوند و می‌توانند نور، گرما، فشار یا سایر تغییرات مورد استفاده برای نظارت بر وضعیت وسیله نقلیه را تشخیص دهند و سپس بر اساس سیستم هوش مصنوعی قضاوت کنند و دستورالعمل‌ها و اقدامات مناسب را انجام دهند.

 

اتصال‌دهنده

روندهای رانندگی بدون سرنشین توسعه فناوری ADAS را هدایت می‌کنند

حرکت به سمت رانندگی بدون سرنشین تمام خودکار جهت‌گیری توسعه مهمی در صنعت خودرو به شمار می‌رود. بر اساس طبقه‌بندی رانندگی خودکار که توسط انجمن مهندسان خودروی آمریکا[18] منتشر شده است، L0 یک سیستم بدون کمک رانندگی است، L2 و پایین‌تر به عنوان ADAS با کمک رانندگی جزئی و L3 و بالاتر به عنوان فناوری رانندگی خودکار تعریف می‌شوند. اما L5 هدف نهایی توسعه فناوری رانندگی خودکار است. در آن زمان، خودروها قادر خواهند بود تا کاملاً مستقل و بدون دخالت دستی رانندگی کنند.

در حال حاضر، کاربردهای ADAS هنوز در مرحلۀ میانیِ فرایند توسعه رانندگی بدون سرنشین تمام خودکار هستند. اکثر سیستم‌های مختلف کمک رانندگی در حال حاضر هنوز به ماژول‌های مستقلی تعلق دارند که مطابق با الزامات کارکرد، مستقل عمل می‌کنند. در آینده، با تکامل فناوری هوش مصنوعی، ماژول‌های مختلف به تدریج ادغام خواهند شد تا عملیات رانندگی دیگر به دخالت انسان نیازی نداشته باشد و به تدریج به هدف رانندگی تمام خودکار دست پیدا کنیم.

در فرایند حرکت به سمت رانندگی تمام خودکار، سیستم‌های مختلف ADAS با توجه به جانمایی قیمت[19] خودروها به تدریج به مشخصات مختلف خودروها وارد می‌شوند. با توسعه سریع وسایل نقلیه الکتریکی، ADAS به تجهیزات ضروری و اصلی وسایل نقلیه الکتریکی نیز اضافه شده است. بر اساس برآورد شرکت بررسی بازار گارتنر[20]، بازار خودروهای الکتریکی و نیمه‌رساناهای مرتبط با ADAS در سال 2022 با نرخ رشد مرکب سالانۀ (CAGR)[21] بیش از 25 درصدی به 6.4 میلیارد دلار خواهد رسید. تا سال 2022، میانگین میزان ADAS تعبیه‌شده در خودروهای الکتریکی دو برابر خواهد شد و از 37 دلار در سال 2019 به 74 دلار خواهد رسید و چشم‌انداز بازار شگفت‌انگیزی خواهد داشت.

 

اتصال‌دهنده

مونتاژ کانکتورهای جدید توسط ربات‌ها آسان است

مولکس به عنوان شرکتی پیشرو در بازار کانکتورها از هیچ تلاشی برای توسعه میکروکانکتورهای پیشرفته دریغ نکرده است و کانکتورهای برد به برد[22] را مخصوصاً برای کاربردهای ADAS رونمایی کرده است که به صنعت کمک خواهند کرد تا به توسعه کوچک‌سازی ADAS تحقق بخشد. کانکتورهای برد به برد مولکس که از مواد مستحکم ساخته شده‌اند می‌توانند پاسخگوی تقاضای روبه‌رشد بازار برای اتصالات انعطاف‌پذیر و قابل‌اعتماد باشند. ربات‌ها قادر به مونتاژ این کانکتورها هستند و به دلیل محدوده‌های شناور گسترده، به راحتی می‌توان آن‌ها را با هم مطابقت داد.

مولکس کانکتورهای برد به برد شناور اسلیم‌استک[23]، سری FSB3 و FSB5 را برای کاربردهای ADAS معرفی کرده است. ارتفاع FSB3 تنها 3 میلی‌متر است، در حالی که ارتفاع FSB5 تنها 5 میلی‌متر است. آن‌ها دارای محدوده‌های شناور پایانه‌ی[24] گسترده، ارتفاع‌های جفت شدن[25] انعطاف‌پذیر و کوچکترین اندازه در دستۀ خودشان هستند. طراحی هوشمند امکان مونتاژ رباتیک را فراهم می‌کند و الزامات فضای کوچک را برآورده می‌کند که برای دستیابی به اهداف کوچک‌سازی در دوربین‌ها، رادارها و لیدارها (رادارهای لیزری)[26] ضروری است.

 

کانکتور

کانکتورهای با کیفیت بالا برای خودرو

سری‌های FSB3 و FSB5 از کانکتورهای برد به برد شناور اسلیم‌استک شرکت مولکس می‌توانند الزامات دمای خودرو را برآورده کنند، از محیط‌های کاری حداکثر 125 درجۀ سلسیوس و سرعت انتقال دادۀ 6 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کنند و همچنین الزامات کاربردهای مختلف ADAS را برآورده کنند. طراحی پایانۀ فنری انعطاف‌پذیر این کانکتورها امکان جفت شدن و آزمایش کور بر اساس USCAR-2 و LV214 (اندازۀ مدار منتخب) را فراهم می‌کند.

پایانه‌های شناور سری‌های FSB3 و FSB5 کانکتورهای اسلیم‌استک شرکت مولکس می‌توانند محدودۀ شناور 0.50± میلی‌متر در جهت‌های X، Y و Z داشته باشند که انعطاف‌پذیری را برای طراحی فراهم می‌کند و دارای کوچک‌ترین اندازه در بین کانکتورهای برد به برد با پایانه‌های شناور با گام[27] 0.40 میلی‌متری است و همچنین می‌تواند یک منطقه برداشت با خلاء[28] را برای ربات‌ها فراهم کند تا برای مونتاژ خودکار بتوانند پایانه‌ها را محکم بگیرند.

پایانه‌های شناور سری‌های FSB3 و FSB5 کانکتورهای اسلیم‌استک عمدتاً بازار وسایل نقلیه متصل و خودکار را هدف قرار می‌دهند و کاربردهای اصلی آن‌ها شامل اتصال دوربین‌ها، رادارها و لیدارها به ADAS و همچنین کاکپیت (داشبورد) دیجیتال[29] و سیستم‌های اطلاع‌رسانی و سرگرمی داخل خودرو[30]، مانند ابزارهای دیجیتال خوشه‌ای[31]، نمایشگر اطلاعات مرکزی[32]، نمایشگر سر بالا[33]، سیستم‌های نظارت بر راننده[34]، سیستم‌های دیجیتال عقب‌بین[35] وسیله نقلیه و غیره است که می‌توانند الزامات کوچک‌سازی و پایداری این سیستم‌ها را برآورده کنند.

 

نتیجه‌گیری

سیستم‌های کمک رانندۀ پیشرفته (ADAS) به عامل جذب مشتری (نقطۀ قوت) اصلی خودروها تبدیل شده است. ADAS با توسعه گرایش رانندگی خودکار (بدون سرنشین) کامل‌تر خواهد شد و به طور گسترده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سری‌های FSB3 و FSB5 از کانکتورهای برد به برد شناور اسلیم‌استک شرکت مولکس دارای اندازۀ جمع‌وجور و کیفیت بسیار قابل‌اطمینانی هستند که می‌تواند نیازهای توسعه کوچک‌سازی ADAS در صنعت خودرو را برآورده کند و به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سازندگانی که محصولات مرتبط با ADAS تولید می‌کنند تبدیل شود.

 

منبع:

https://www.arrow.com/en/research-and-events/articles/molex-new-connectors-support-the-miniaturization-development-of-adas

 

[1] Advanced Driver Assistance Systems

[2] Connectors

[3] Molex

[4] Miniaturization

[5] car navigation systems

[6] adaptive cruise control systems

[7] lane departure warning systems

[8] automatic lane change systems

[9] collision avoidance system

[10] pedestrian detection systems

[11] active safety technology

[12] millimeter-wave radar

[13] ultrasonic radar

[14] infrared radar

[15] laser radar

[16] image sensors

[17] wheel speed sensors

[18] American Society of Automotive Engineers

[19] price positioning

[20] Gartner

[21] compound annual growth rate

[22] board-to-board connectors

[23] SlimStack

[24] terminal floating ranges

[25] mating heights

[26] LiDARs

[27] pitch

[28] vacuum pick-up

[29] digital cockpit

[30] in-vehicle infotainment systems

[31] digital cluster instruments

[32] central information display

[33] heads-up display

[34] driver monitoring systems

[35] digital rear-view systems

موضوعات مرتبط

ماشین لرنینگ در آینده

کانکتور (اتصال‌دهنده) چیست؟

مایکروموبیلیتی در شهر هوشمند

چگونه با ماشین لرنینگ وارد بازار شویم؟

طراحی منبع تغذیه‌ی مبدل AC به DC

ماشین لرنینگ در آینده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و...
مطالعه بیشتر

کانکتور (اتصال‌دهنده) چیست؟

سیگنال کالا با توجه به نیاز موجود به اطلاعات دقیق و به روز در حوزه الکترونیک و همچنین در جهت گسترش دانش و امکان به کارگیری آن در این حوزه، اقدام به جمع‌آوری مقالات معتبری در این زمینه کرده است....
مطالعه بیشتر

مایکروموبیلیتی در شهر هوشمند

سیگنال کالا با توجه به نیاز موجود به اطلاعات دقیق و به روز در حوزه الکترونیک و همچنین در جهت گسترش دانش و امکان به کارگیری آن در این حوزه، اقدام به جمع‌آوری مقالات معتبری در این زمینه کرده است....
مطالعه بیشتر

چگونه با ماشین لرنینگ وارد بازار شویم؟

سیگنال کالا با توجه به نیاز موجود به اطلاعات دقیق و به روز در حوزه الکترونیک و همچنین در جهت گسترش دانش و امکان به کارگیری آن در این حوزه، اقدام به جمع‌آوری مقالات معتبری در این زمینه کرده است....
مطالعه بیشتر
دلار: 0 تومان
یوان: 0 تومان

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

سایدبار
ما از کوکی ها برای بهبود کارکردن شما با سایت استفاده می کنیم. با استفاده از این سایت شما استفاده ما از کوکی ها را پذیرفته اید.